Pogoda klimat i temperatura w Paryżu

Stolica Francji leży w rozległym obniżeniu terenu w północnej części kraju, w tzw. Basenie Paryskim. Obszar Basenu Paryskiego należy do strefy klimatu umiarkowanego.

Średnia roczna temperatura wynosi tutaj 10,8°C, a przeciętna ilość opadów w ciągu roku 649,6 mm. Paryż znajduje pośrodku regionu Île-de-France, który odznacza się najniższym poziomem opadów we Francji.

Paryż | Wieża Eiffla
Paryż | Wieża Eiffla (by herval)

Mimo częstych, nieoczekiwanych przelotnych opadów deszczu Paryż jest znany ze swej łagodnej pogody zarówno zimą, jak i latem.

W pełni lata (lipiec / sierpień) może mimo to być w Paryżu naprawdę gorąco. Letnia paryska pogoda nie dla każdego musi być przyjemna, dlatego wielu Francuzów wyjeżdża w tym czasie na wieś, albo próbuje przynajmniej wziąć urlop. Taka sytuacja ma przynajmniej tę zaletę, że w lipcu i w sierpniu Paryż staje się stosunkowo pusty. Kto chciałby więc przeżyć pobyt w Paryżu bez większego natłoku turystów i dla kogo upalna pogoda Paryża nie stanowi przeszkody w zwiedzaniu miasta, dla tych osób miesiące letnie są zalecanym czasem podróży.

Najprzyjemniejszym okresem dla większości ludzi, aby odwiedzić Paryż są jednak miesiące od maja do czerwca oraz wrzesień i październik. Kiedy wiosną wszystko zieleni się i kwitnie, stolica Francji cieszy się szczególnym powodzeniem, szczególnie podczas Świąt Wielkanocnych.

Również zimą, zwłaszcza w okresie przed Nowym Rokiem, wizyta w Paryżu może być bardzo piękna. Pada wtedy dosyć często, jednak widok śniegu, ze względu na morskie prądy powietrza, jest bardzo rzadki.


Od 1873 roku prowadzone są w Paryżu regularne obserwacje meteorologiczne. Najniższa zanotowana od tamtej pory temperatura wyniosła -23,9°C, a zdarzyło się to 10.grudnia 1879r. rekord upałów padł natomiast 28. lipca 1947 roku i wynosi 40,4°C.

W miesiącach letnich chodząc po mieście trzeba koniecznie chronić się przed słońcem, ponieważ wiele jasnych budynków mocno odbija promienie słoneczne, co może szybko prowadzić do oparzeń słonecznych.

Mimo zmieniającej się w Paryżu pogody, zawsze warto odwiedzić to miasto, a różne temperatury czynią je jeszcze bardziej fascynującym.

Ocena ogólna (0)

0 na 5

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy